ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14204117
*
nr 1420 4117
Spegel
Gustaviansk stil, Förgylld, 80x56
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 september 2021
kl 19:51:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 10:38:48
1
700 kr
27/9 16:50:16
2
1.100 kr
27/9 16:54:40
1
900 kr
27/9 16:54:40
2
1.000 kr (Budbetjänt)
27/9 16:55:01
1
1.100 kr
27/9 16:55:01
2
1.100 kr (Budbetjänt)
27/9 16:55:26
1
1.200 kr
27/9 19:07:13
2
1.400 kr
27/9 19:46:03
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1420 4117
Spegel
Gustaviansk stil, Förgylld, 80x56
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 september 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/9 10:38:48 | 1 | 700 kr |
| 27/9 16:50:16 | 2 | 1.100 kr |
| 27/9 16:54:40 | 1 | 900 kr |
| 27/9 16:54:40 | 2 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
| 27/9 16:55:01 | 1 | 1.100 kr |
| 27/9 16:55:01 | 2 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
| 27/9 16:55:26 | 1 | 1.200 kr |
| 27/9 19:07:13 | 2 | 1.400 kr |
| 27/9 19:46:03 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



